SPRZĘT REHABILITACYJNY to sprzęt służący rehabilitacji w warunkach domowych przy aktywnym udziale osoby niepełnosprawnej zgodnie z zaleceniami lekarza.
Wysokość dofinansowania zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny wynosi do 80% kosztów tego sprzętu, nie więcej jednak niż do wysokości pięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny następuje na wniosek osoby niepełnosprawnej, złożony w tutejszym Centrum.
Do wniosku o dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny należy dołączyć:
- kopię orzeczenia o niepełnosprawności,
- aktualne zalecenie lekarza specjalisty potwierdzające potrzebę prowadzenia rehabilitacji w warunkach domowych przy użyciu wnioskowanego sprzętu,
- udokumentowanie dochodów netto wnioskodawcy i osób zamieszkałych wspólnie z wnioskodawcą za kwartał kalendarzowy poprzedzający miesiąc złożenia wniosku,
- fakturę pro-forma lub inny dokument potwierdzający koszt realizacji zadania,
- pełnomocnictwo (w przypadku gdy wniosek w imieniu osoby niepełnosprawnej składa przedstawiciel ustawowy, prawny opiekun ustanowiony postanowieniem sądu lub pełnomocnik),
- inne dokumenty wymagane do wniosku.
Wnioski o dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny są przyjmowane przez cały rok, a decyzje o przyznaniu dofinansowania podejmowane są w kolejności napływania kompletnych wniosków, aż do momentu wyczerpania środków finansowych PFRON na dany rok kalendarzowy. Wnioskodawca, któremu nie zostało przyznane dofinansowanie do zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny z powodu braku środków finansowych PFRON w roku rozpatrywania wniosku, może ponownie wystąpić o dofinansowanie w następnym roku poprzez złożenie nowego wniosku.
Po przyznaniu dofinansowania do zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, z wnioskodawcą zawierana jest umowa, określającą w szczególności:
- kwotę dofinansowania i jej przeznaczenie,
- sposób przekazania dofinansowania,
- termin i sposób rozliczenia dofinansowania.
Dofinansowaniem może być objęty wyłącznie zakup sprzętu rehabilitacyjnego, dokonany po zawarciu umowy z osobą niepełnosprawną, dotyczącej dofinansowania zakupu tego sprzętu.
Raz w roku o dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny mogą ubiegać się także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jeżeli prowadzą działalność związaną z rehabilitacją osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej dwóch lat przed dniem złożenia wniosku. W powyższym przypadku wniosek składa się do dnia 30 listopada roku poprzedzającego realizację zadania.
PRZEDMIOTY ORTOPEDYCZNE I ŚRODKI POMOCNICZE
Wysokość dofinansowania zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze wynosi do:
- 100% udziału własnego osoby niepełnosprawnej w limicie ceny ustalonym na podstawie odrębnych przepisów, jeżeli taki udział jest wymagany;
- 150% sumy kwoty limitu wyznaczonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz wymaganego udziału własnego osoby niepełnosprawnej w zakupie przedmiotów i środków, jeżeli cena jest wyższa niż ustalony limit.
Osoba zainteresowana otrzymaniem dofinansowania, powinna złożyć w tutejszym Centrum w pok. 4 ( parter), osobiście lub za pośrednictwem poczty następujące dokumenty:
- wniosek o dofinansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze,
- kserokopię orzeczenia o niepełnosprawności,
- udokumentowanie dochodów netto za kwartał kalendarzowy poprzedzający miesiąc złożenia wniosku,
- kserokopię zlecenia lekarskiego na zaopatrzenie w sprzęt, o którego dofinansowanie ubiega się wnioskodawca,
- fakturę zakupu lub inny dokument poświadczający zakup, określające kwotę opłaconą w ramach ubezpieczenia zdrowotnego oraz kwotę udziału własnego,
- nr konta bankowego (w przypadku zwrotu za zakupiony sprzęt na konto wnioskodawcy),
- inne dokumenty wymagane do wniosku.
Wnioski rozpatrywane są na bieżąco, przez cały rok, do wyczerpania środków przewidzianych na ten cel, po przekazaniu środków finansowych z PFRON. Aby skorzystać z pomocy w zakresie dofinansowania do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, średni miesięczny dochód netto wnioskodawcy nie może przekroczyć:
- 50% przeciętego wynagrodzenia w przeliczeniu na jednego członka wspólnego gospodarstwa domowego,
- 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osób samotnych.
W przypadku dofinansowania zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze dopuszcza się możliwość zwrotu kosztów już poniesionych w wyniku zakupu w/w przedmiotów.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kłodzku dofinansowuje zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze wymienione w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 06 grudzień 2013 r. w sprawie wykazu wyrbów medycznych wydawanych na zlecenie. (Dz. U. z dnia 17 grudnia 2013 r. poz 1565).